Menu

Létání s malými dětmi

Máme za sebou první let s našim 22 měsíčním synem a ráda bych v tomhle článku shrnula poznatky z naší cesty + napsala pár tipů pro vás, pokud létání s malými dětmi do dvou let také plánujete.

Obsah článku: Proč vyrazit, cestovní doklad pro dítě, letenky pro dítě, naše cesta letadlem (na úvod, čas letu, v letadle, na závěr)

Létání s malými dětmi

PROČ VYRAZIT

Letět s malym prckem může bejt v něčem docela náročný. Třeba vás taky někdo bude (stejně jako nás) odrazovat větama typu “vy jste se zbláznili!”. Pro spoustu lidí je to ale něco zcela normálního a má to spoustu pozitiv. Pro nás to bylo hlavně, že:

  • dítě pozná spoustu novejch věcí a dost se toho naučí (i když si tu dovolenou jako takovou pamatovat nebude – smysl to pro něj má)
  • cestování je super, tak proč si ho užívat i nadále, když máme děti (spokojenej rodič = spokojený dítě)
  • rodinu to ještě víc spojí
  • pro děti pod 2 roky nabízí většina leteckejch společností letenky pouze za poplatek cca 750 Kč, ať letíte kam letíte
Cestování s malými dětmi

CESTOVNÍ DOKLAD PRO DÍTĚ

Pokud se rozhodnete, že do toho jdete, nezapomeňte pro dítě včas zařídit nějakej cestovní doklad (pas nebo občanku). Psala jsem o tom v článku TADY.

LETENKY PRO DÍTĚ

Například u společnosti Eurowings (s těma jsme letěli my) jsou aktuálně letenky pro děti do dvou let řešeny následovně:

  • letenky kamkoliv stojí jenom těch zhruba 750 Kč, jak už jsem psala (zpáteční letenka vyjde na cca 1500 Kč)
  • dítě musíte mít na klíně (nemá vlastní sedačku)
  • k této letence máte zdarma odbavené zavazadlo do 23 kg (a to i v případě, že vy cestujete jenom s příručákem)
  • zdarma s sebou můžete mít pro dítě taky 1 malé příruční zavazadlo a 2 z následujících věcí: kočárek, golfky, dětská sedačka, dětská cestovní postýlka (takže se nemusíte bát, že zaplatíte ranec za kočárek nebo tak něco)
  • ZDE jsou shrnuté všechny informace přímo od letecké společnosti

Ryanair má podmínky podobné, ale velké odbavené zavazadlo je třeba dokoupit (ZDE aktuální info)

Pokud vás zajímá, jak to mají jiné společnosti, můžete mrknout ještě na Smartwings či Wizzair, nebo si pogooglete, co potřebujete 🙂

Doporučuju koupit si sedačky s větším místem na nohy. Dítě budete mít u sebe na klíně, tak aby vám to bylo aspoň trošku pohodlný.

Batole v letadle

NAŠE CESTA LETADLEM

NA ÚVOD

Napíšu vám sem pár našich osobních zkušeností z našeho prvního letu s prckem, ale je mi jasný, že každá cesta může bejt samozřejmě úplně jiná. Nějaká super a nějaká peklo. Podle mě to za to rozhodně stojí tak jako tak 🙂

Na úvod bych ještě chtěla shrnout, že jsme teda letěli se společností Eurowings, letěli jsme na Kanáry (cca 4 a půl hodiny letu) a měli jsme s sebou syna, kterýmu budou za dva měsíce dva roky.

Se dvouletým dítětem u moře

ČAS LETU

Letadlo nám odlítalo v 6:15 z Prahy, což pro nás teda bylo hodně nepříjemně brzo. Chtěli jsme bejt radši na letišti alespoň hodinu a půl předem, takže nám to vycházelo tak, že jsme museli vyrazit už ve 4 ráno. A to mě teda hodně děsilo – že budu malýho budit tak brzo (normálně spí do 8). Bála jsem se, jak to zvládne, že bude unavenej a cestou brečet a byla jsem z toho trochu nervózní. Syn to zvládnul úplně v pohodě. Vstal jako každý ráno a na letišti byl štěstim bez sebe, že vidí velký letadla, co dělaj “úúúúúú”. Vůbec mu to vstávání nevadilo.

Zpátky jsme letěli kolem oběda, takže to problém nebyl vůbec.

Letadlo Ryanair

V LETADLE

Koupili jsme si s manželem sedačky vedle sebe, ty s rozšířenym místem na nohy a syna jsme měli mít na klíně. Vedle nás byla jedna volná sedačka, která zůstala volná cestou tam i zpátky, takže ve finále jsme měli sedačku každej svojí. Všimla jsem si, že v týhle části letadla, kde bylo to větší místo na nohy, bylo volnejch sedaček docela dost, letělo tam několik dalších rodin s malejma dětma a taky tam tu sedačku navíc měli. To bylo dost fajn.

Před odletem jsme v letadle dostali pro dítě malou záchrannou vestičku a bezpečnostní pás, kterej šel připnout na ten náš pás (aby bylo dítě taky připoutaný, když sedí u někoho na klíně).

BĚHEM LETU

Když jsme letěli tam, malej byl asi hodinu vzhůru, let se mu líbil a byl v pohodě. Pak usnul a vzbudil se při přistávání, což se mu moc nelíbilo a docela brečel, ale co se dalo dělat. Cesta zpátky byla klidnější, taky usnul zhruba po hodině, ale nespal tak dlouho a vzbudil se asi hodinu před přistánim. Seběhli se tam k nám nějaký další děti a hráli si spolu, byli jsme tam jak v dětskym koutku, ale bylo to moc hezký. Přistávání bylo o něco klidnější, ale bez trochy breku se to u nás taky neobešlo. Asi mu vadily ty změny tlaku, jak zaléhaj uši. Dávali jsme mu lahvičku s vodou, aby při tom pil (to by pak ty uši neměl třeba tak zalehlý), ale moc nechtěl. Pokud dítě ještě kojíte, doporučuje se ho při vzletu a při přistávání kojit, právě abyste se tomuhle vyhnuli.

Zpátky jsme letěli kolem oběda. V letadle jsme si objednali jídlo a překvapivě to nebylo ani moc drahý a bylo to celkem dobrý. Měli v menu za 7-8 euro teplý jídlo (třeba boloňský těstoviny, panini, burger,…) a nápoj dle výběru (kafe, pivo, voda, limča, džus,…).

NA ZÁVĚR

Bylo to super, jsem moc ráda, že jsme vyrazili, užili jsme si to jak my, tak syn. Určitě můžu let s mrňouskem jenom doporučit a už se těšim, až vyrazíme znova.

Létání s malými dětmi

Co vy a létání s malými dětmi? Máte taky nějakou zkušenost? Budu ráda, když se o ní podělíte v komentářích 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] by vás zajímalo také něco o létání s malými dětmi, mrkněte na náš článek ZDE. Popřípadě TADY máme rozepsané, jak kupovat levné […]

O nás

Jsme Martin a Lucka Břečkovi. Rádi cestujeme a jezdíme na výlety do přírody, většinou co nejvíce nízkonákladově.

Na cestách hodně fotíme, natáčíme a doma si potom zapisujeme různé poznatky a zážitky. Rozhodli jsme se to s vámi sdílet a poslat dál to, co jsme si sami zjišťovali.

Na našem blogu tedy najdete tipy na výlety po Čechách i v zahraničí, plus spoustu dalších praktických informací spojených s naším způsobem cestování.

Více o nás a našem blogu ZDE

Nedávné články